První velká zkouška Aktu o digitálních službách
V listopadu 2024 proběhlo v Rumunsku první kolo prezidentských voleb, ve kterém překvapivě zvítězil krajně pravicový kandidát Călin Georgescu. Jeho kampaň byla výrazně podporována na sociální síti TikTok, což vyvolalo podezření z ruského vměšování do volebního procesu. Na základě odtajněných zpráv zpravodajských služeb, které naznačovaly ruský vliv na kampaň ve prospěch Georgesca[1], Ústavní soud Rumunska volby zrušil a nařídil jejich opakování[2].
Evropská komise (Komise) v reakci na tyto události zahájila formální šetření společnosti TikTok v souvislosti s možným ovlivňováním prezidentských voleb v Rumunsku v listopadu 2024[3]. Toto šetření probíhá na základě Aktu o digitálních službách (Digital Services Act, DSA)[4], který je účinný od 17. 2. 2024 a stanovuje mj. pravidla pro velmi velké online platformy[5] s cílem zajistit bezpečné a transparentní digitální prostředí.
Postup šetření podle DSA:
- Zahájení šetření: Komise zahájila formální řízení proti TikToku 17. 12. 2024, aby prověřila, zda platforma dodržuje povinnosti stanovené v DSA, zejména v oblasti prevence šíření dezinformací a zahraničního vměšování do demokratických procesů.
- Požadavek na uchování dat: Již 5. 12. 2024 Komise nařídila TikToku zmrazit veškerá data a důkazy související s rumunskými volbami a nadcházejícími volbami v EU, aby byla zajištěna jejich dostupnost pro vyšetřování.
- Analýza algoritmů a obsahu: Aktuálně probíhající šetření se zaměřuje na to, zda TikTok adekvátně identifikoval a označoval politický obsah, jakým způsobem jeho algoritmy doporučovaly takový obsah uživatelům a zda byly dodrženy zákazy placené politické reklamy.
Dosavadní kroky Komise:
- Spolupráce s rumunskými úřady: Komise úzce spolupracuje s rumunskými orgány, které poskytly odtajněné zpravodajské informace naznačující možné ruské vměšování prostřednictvím TikToku ve prospěch kandidáta Călina Georgesca.
- Výzva k posílení kontrol: V reakci na zjištěné skutečnosti Komise oznámila záměr posílit dohled nad sociálními sítěmi, aby se zabránilo podobným incidentům v budoucnu.
Očekávaný vývoj:
- Pokračování šetření: Komise bude nadále analyzovat poskytnutá data a komunikovat s TikTokem, aby zjistila, zda došlo k porušení DSA.
- Možné sankce: Pokud se prokáže, že TikTok porušil ustanovení DSA, může Komise uložit poměrně zásadní sankce (pokutu až do výše 6 % celosvětového ročního obratu poskytovatele platformy, nařízení dočasného pozastavení služby platformy v EU).
- Opatření pro nadcházející volby: S ohledem na blížící se volby v dalších členských státech EU včetně ČR Komise i jednotlivé členské státy implementují preventivní opatření k ochraně integrity volebních procesů před dezinformacemi a zahraničním vměšováním (omezení zahraničního vlivu a prevence kybernetických útoků, posilování odolnosti společnosti proti dezinformacím apod.).
Komise má v rámci prvního zásadního testu DSA příležitost prokázat, že nová digitální regulace není pouze formálním rámcem, ale účinným nástrojem na ochranu demokratických procesů v online prostředí. Bude zajímavé sledovat, zda tento případ vytvoří precedens pro budoucí vymáhání DSA, nebo zda šetření vymizí do ztracena bez jasného dopadu na regulaci velkých digitálních platforem.
[1] https://www.investigace.cz/rumunsko-tiktok-volby-prezident/
[2] https://www.ccr.ro/comunicat-de-presa-6-decembrie-2024/
[3] https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_24_6487
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-10-2024-002794-ASW_CS.html
[4] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2065 ze dne 19. října 2022 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES (nařízení o digitálních službách) dostupné zde https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?uri=celex%3A32022R2065
[5] Velmi velké online platformy jsou platformy, které mají průměrný měsíční počet aktivních služeb v EU nejméně 45 milionům a které jsou určeny jako velmi velké online platformy dle čl. 33 odst. 4 DSA.
Autor:
Mgr. Lenka Lelitovská, LL.M.
Mgr. David Mareš, Ph.D.